
– Ако се будемо управљали Јеванђељем Христовим, онда ћемо увек имати одговор на свако искушење и на свако питање. Онда ћемо, без обзира што постоје многи који себе виде као наше непријатеље, који себе виде као непријатеље нама и нас као непријатеље себи, дати одговор Богу за оно што смо чинили њима, а они за оно што су чинили нама. На нама је да се молимо за читав свет, па и за њих, јер само тако ми постајемо учесници ове победе Христове над тројединим нашим истинским, правим и исконским непријатељем, непријатељем који ће бити наш непријатељ до Другог доласка Христовог, а то је ђаво, то је смрт, то је грех – беседио је патријарх Порфирије и нагласио:
– Апостоли Христови су сведоци те истине. Ми данас славимо апостола и јеванђелисту Марка, чије Јеванђеље почиње речима: Јеванђеље о Господу Исусу Христу. Управо реч коју је употребио у првом стиху на почетку своје књиге, свога сведочења о Христу, јесте реч Јеванђеље. Апостоли које је Господ одредио да буду Његови сведоци јесу јеванђелисти, јесу пример и углед и за нас и позив да и ми будемо апостоли, јер пре свега Црква Христова је једна, света и апостолска. Шта то значи? То значи да наши животи, независно од спољашњих околности, имају смисла и постоје само ако смо апостоли, тј. ако смо сведоци истине о Распећу, Смрти, Васкрсењу и Вазнесењу Господа нашег Исуса Христа. Како сведоци? Наравно, не тако што само говоримо о тој Истини. Многи данас говоре, често много више говоре о Јеванђељу Христовом, тумачећи га и анализирајући, и то они који са Црквом немају много везе. Они који заправо не усвајају Јеванђеље као начин свога постојања и свога живота. Нама је Јеванђеље дато да бисмо били сведоци Христови, да бисмо били апостоли, да бисмо живели Јеванђељем, баш онако како наш народ од Светога Саве па на овамо живи. Да можда не мислимо да бисмо били оно што јесмо данас, имајући у виду све снаге, силе, дарове, успехе, успоне, стваралаштво нашег народа, да народ наш није био народ Јеванђеља? Сигуран сам да свако у својој души и пре него што се постави то питање чује одговор. Ми јесмо оно што јесмо Јеванђељем Христовим и то је наш основни закон.
Светејшем Патријарху су саслуживали: преосвећена господа епископи лондонски и великобританско-ирски Нектарије, умировљени канадски Георгије, новобрдски Иларион и топлички Петар; архимандрит Нектарије, главни секретар Светог Архијерејског Синода; архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије; архимандрит Василије (Костић); протојереји-ставрофори Виталиј Тарасјев, Трајан Којић и Сретен Младеновић; протојереј Ђорђе Стојисављевић, шеф Кабинета Патријарха српског; протојереји Борис Савић, Бранислав Борота, Стеван Вукић, Слободан Милуновић и Петар Дамјановић; протонамесник Богољуб Остојић; јереј Владимир Пекић; протођакони Драган Радић и Радомир Врућинић; ђакони Никола Костић, Василије Перић и Немања Радовановић.
Велелепни београдски храм Светог апостола и јеванђелисте Марка на Ташмајдану је грађен од 1931. до 1940. године у духу архитектуре српско-византијског стила, према плановима архитеката Петра и Бранка Крстића по великом узору - цркви манастира Грачанице.