
У молитвеном присуству Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Његово Преосвештенство Епископ новобрдски г. Иларион, викарни Епископ Његове Светости, служио је Литургију Пређеосвећених дарова у среду пете недеље Великог поста – свете Четрдесетнице, 29. марта 2023. године у храму Свете Тројице у београдском насељу Сремчица.
Епископу Илариону саслуживало је свештенство и ђаконство Архиепископије београдско-карловачке, у молитвеном присуству Његовог Преосвештенства Епископа јегарског г. Нектарија, презвитера и ђакона архијерејског намесништва београдског четвртог и верног народа Божијег.
Том приликом, свештенство архијерејског намесништва београдског четвртог приступило је светој тајни исповести.
У архипастирској беседи, Патријарх Порфирије поучио је сабрани верни народ беседом у којој је рекао да је пост важан, јер је то истински и прави пут. На том путу, наравно, са постом прожета је и тајна покајања. Заправо, пост јесте интензиван период покајања, не због тога што је то период у којем треба да се кајемо, а сви остали периоди су периоди у којима не треба да се кајемо. Не, то је само интензивнији период на који нас Црква позива да живимо у покајању како бисмо се непрестано подсећали да је покајање једина атмосфера која је духовна, која је хришћанска, која је јеванђелска, у којој треба да живимо.
Покајање се може разумети само у контексту наше вере у Христа, али вере која је бескрајно поверење, наше љубави у односу на Њега. Нама је покајање пут, нама је атмосфера, амбијент у којем се осећамо комфорно, у коме се осећамо слободно, покајање као најдубља радост, радост у којој стојимо пред Господом и купамо се у благодати Његовој, свесни да смо без Њега ништа, да у Њему ми нејаки и немоћни постајемо све, јер све оно што је Његово постаје и наше, рекао је Његова Светост.
Нека нам се пост не сведе у спољашњој бризи око врсте хране, него нека то буде само увод у бригу о нашим унутарњим покретима, покретима душе, где треба да се трудимо да они буду усклађени са Јеванђељем Христовим. Тамо све пише, нема много мудровања. Отворимо Јеванђеље и коју год страну да отворимо, свако ће наћи за себе одговарајући пут и смерницу. Период покајања је и васпитни, педагошки период у којем треба да се враћамо себи и у којем треба опет и изнова да се враћамо Јеванђељу, да се враћамо Христу и на крају, да се враћамо себи онаквима какве нас је Христос замислио. Нека Бог да да у радости и весељу дочекамо празник Васкрсења Христовог, све ово што сам причао је само подстрек да се подсетимо да је наш живот радост и победа све док смо на крсту, јер у тајни крста садржи се и тајна Васкрсења, нагласио је Првојерарх Српске Православне Цркве.


















