НЕДЕЉА, 3. 9. 2023 - 09:00

Извор: ТВ ХРАМ

Свето евхаристијско сабрање у цркви Светог Димитрија на Новом Београду - Епископ Петар: Ако смо спремни да опростимо, онда смо спремни да тражимо опроштај (ФОТО/ВИДЕО)

Шта ми имамо принети Богу осим греха? Зато, Он као милостиви очекује од нас само покајање и да праштамо једни другима. То је предуслов и показатељ истинског покајања. Ако смо спремни да опростимо, онда смо спремни да тражимо опроштај. То је једино што ми приносимо суштински Богу, рекао је Епископ Петар у беседи, 03. септембра 2023. године.

ТВ Храм

Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Петар, викарни Епископ Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, предстојао је на светом евхаристијском сабрању у Тринаесту недељу по Духовима, када молитвено прослављамо Светог свештеномученика Рафаила Шишатовачког, 03. септембра 2023. године, у цркви Светог Димитрија на Новом Београду.

Епископу Петру саслуживало је свештенство и ђаконство Архиепископије београдско-карловачке, у молитвеном присуству верног народа Божијег.

Поучавајући сабране архипастирском беседом, Преосвећени Епископ је рекао да Син Божији и данас долази овде међу нас, сваке недеље Он је овде међу нама, у заједници Цркве, у светом приносу, долази да нас окупа у Крви Својој, да нас нахрани Телом Својим, долази да прими наш принос. А шта ми имамо принети Богу осим греха? Зато, Он као милостиви очекује од нас само покајање и да праштамо једни другима. То је предуслов и показатељ истинског покајања. Ако смо спремни да опростимо, онда смо спремни да тражимо опроштај. То је једино што ми приносимо суштински Богу.

ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм

* * *

Свети свештеномученик Рафаило Шишатовачки

ТВ Храм

Свети свештеномученик Рафаило (у свету Герогије, Ђорђе) Момчиловић рођен је 23. априла 1875. године од оца Велимира и мајке Персиде, у бачком месту Дероње, где је завршио основну школу. Када је навршио десет година одлази у манастир Ковиљ, а потом у манастир Бођане. Монашки постриг примио је 26. октобра 1896. године у манастиру Манасији од игумана Мирона (Ђорђевића). Митрополит Михаило рукоположио је Рафаила, 23. новембра 1896. године, за јерођакона. Упоредо са духовним узрастањем, Рафаило је усавршавао и сликарску вештину. Ликовно образовање стицао је у Београду, Москви и Италији. Урадио је иконостасе у црквама у Великој Крсни (1902), манастиру Раковици (1905/6), Пачиру и Горњем Ковиљу (1908-10) и у цркви Ружици у Београду (1925/6). Јеромонах Рафаило урадио је доста појединачних икона, затим портрета црквених личности, а био је и одличан пејзажиста. Други светски рат архимандрит Рафаило дочекао је у манастиру Шишатовцу као игуман. Усташе су га ухапсиле, заједно са тројицом шишатовачких монаха, 25. августа 1941. и отпремили возом за Славонску Пожегу. Током путовања игуман Рафаило је мучен на разне начине: ударан разним предметима и чупана му је брада. У логору у Славонској Пожеги настављено је страдање свештеномонаха Рафаила. После незапамћених мука издахнуо је 3. септембра 1941. године. До данас није познато где је сахрањен. На редовном заседању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве 1999. године, игуман Рафаило проглашен је за светог и унет у Именослов Српске цркве као свештеномученик. Датум његовог спомена је 3. септембар - дан постраданија.

Повезане вести

Вести