Црквени календар за суботу 05. 01. 2019.

Туциндан, Свети Нифонт Чудотворац, Преподобни Наум Чудотворац Охридски

Туциндан

На два дана пред Божић, 5. јануара по новом а 23. децембра по старом календару, је Туциндан. Тога дана се коље и реди печеница за Божић. Некада се печеница "тукла" - убијала крупицом соли, касније ушицама од секире, па се онда убијено или ошамућено прасе и јагње клало и редило. Зато је овај дан назван Туциндан. За печеницу се обично коље прасе или јагње, а уз то неко још коље и припрема печену ћурку, гуску или кокош. Обичај везан за клање печенице остао је вероватно из старих многобожачких времена, везан за жртвоприношење. Црква га је прихватила и благословила, јер после Божићног поста, који траје шест недеља, јача храна добро дође, поготово што су тада изузетно јаки мразеви и зиме. На Туциндан, по народном веровању, децу "не ваља" тући, јер ће целе године бити неваљала и боловаће од чирева.

Светих десет мученика на Криту

Пострадаше за Христа Господа у време гоњења Декијева 250. године. Њихова су имена: Теодул, Сатурнин, Евпор, Геласије, Евникијан, Зотик, Помпије, Авгатопус, Василид и Еварест. Сви беху угледни и чесни грађани, најбољи међу најбољим. Када их изведоше на губилиште, они беху радосни веома, и препираху се, ко ће од њих први бити посечен, јер сваки жељаше први поћи ка Христу љубљеном. Потом се помолише: "Прости, Господе, слугама Твојим, и прими изливену крв нашу за нас, за сроднике наше и пријатеље и за све отечество, да се сви ослободе од таме незнања и Тебе познаду, истиниту светлост, о Царе вечни!" Посечени беху и у царство славе пређоше, да се радују вечно.

Тропар (глас 4):

Мученици Твоји Господе, у страдању своме су примили непропадљиви венац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље победише, а разорише и немоћну дрскост демона: Њиховим молитвама спаси душе наше.

Свети Нифонт Чудотворац

Рођен у Пафлагонији, васпитан у Цариграду на двору неког војводе. Запавши у рђаво друштво, млади Нифонт се поквари и предаде многим гресима и пороцима. Због греха не могаше се ни Богу молити. Милошћу Свете Богородице враћен на пут правде, и замонашен. Имао безбројна виђења небеског света. Четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: "Нема Бога! Нема Бога!" Но када му се јави сам Господ Исус као жив на икони, Нифонт задоби силу велику над злим дусима, и ослободи се тешких искушења. Толико је прозорљив био, да је виђао ангеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С ангелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао цркву Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. Архиепископ александријски Александар по откривењу с неба посвети га за епископа града Констанције на Кипру. Беше у то време свети Нифонт већ стар, и управљавши добро црквом Божјом неко недуго време, пресели се у вечно Царство Христово. Пред смрт га посети свети Атанасије Велики, архиђакон цркве александријске, и виде му по смрти лице просветљено као сунце.

Преподобни Наум Чудотворац Охридски

Ученик светих Кирила и Методија и један од Петочисленика, који су најревносније сарађивали оним апостолима словенским. Свети Наум путовао је у Рим, где се прославио чудотворном моћи као и великом ученошћу. Беше зналац многих језика. При повратку из Рима они се настанише, помоћу цара Бориса Михаила, на обалама Охридског језера. Док је свети Климент деловао као епископ у Охриду, дотле је свети Наум основао на јужној обали језера манастир, који и дан-данас краси ту обалу, - као што име свети Наум краси историју словенског Хришћанства - и који је кроз векове и векове био извор чудотворне силе и уточиште болним и невољним. Око светог Наума сабрало се беше мноштво монаха одасвуд са Балкана. Свети Наум је био мудар учитељ, јединствен руковођ монаха, одлучан подвижник, чудотворан молитвеник и духовник. Неуморни трудбеник свети Наум се особито трудио на превођењу Светога Писма, и осталих црквених књига, са грчког језика на словенски. Чинио је чудеса и за живота и по смрти. Његове чудотворне мошти и дан-данас задивљују многобројним чудесима, нарочито исцељењима од тешких болести, понаособ лудила. Упокојио се у првој половини X века и преселио у радост Христа љубљенога.

 

Наум преподобни, апостол Словена,

Христовом светлошћу обасјан свецело,

Духом неколебљив као тврда стена,

Духу благодатном он покори тело.

Постом и молитвом и бденијем ноћним

Он очисти душу од опаких страсти,

Уподоби себе ангелима моћним.

И Бог му дарова од божанске власти:

Покори му Господ све силе природе

И демоне злобе, и тамне прелести,

Он за Христа доби људе и народе

Речју и чудесним лечењем болести.

Умро и неумро, грађанин небеса,

Свети Наум и сад на свет овај гледа,

И телом и духом он твори чудеса,

Народима и сад Христа проповеда.

O Науме свети, поносе Балкана.

Угодниче Божји, ангелима друже,

Велика ти сила од Бога је дана,

O помози свима, да Господу служе.

РАСУЂИВАЊЕ

Живећи још у телу, светитељи су имали велика откровења од Бога и визије небеских и паклених сила. Сва та њихова откровења и визије потврђују веру православну у свима учењима њеним. Светитељи су радост, радост велика вернима. Св. Нифонт видео је живу Богородицу, и живога Господа Христа у слави; виђао је исход душа људских из тела, и ангеле хранитеље појединих људи! На јави се разговарао c ангелима и препирао c демонима. Црква учи. да искрено покајање грешника ма и у последњем часу, спасава душу покајника. Св. Нифонт је видео душу једног самоубице како је ђаволи вуку у Ад. Анђео хранитељ те душе иђаше и горко плакаше. A та душа беше некога слуге, који изврши самоубиство зато што му господар беше немилостив, a он не хте отрпети до краја, да би спасен био.

СОЗЕРЦАЊЕ

Да созерцавам Божју награду покајаном Давиду и то:

1. како Бог прослави покајаног Давида и даде му дар Духа Свог Светог, да састави чудесни Псалтир,

2. како Бог учини покајаног Давида родоначалником многих добрих царева и видовитих праведника,

3. како га учини Бог родоначалником по телу и самога Господа Исуса Христа.

БЕСЕДА

о Данилу пророку

А камен који сруши идола поста гора велика и напуни сву земљу (Дан. 2, 35)

Страдање, браћо, раслабљава карактер човека, раскош пак раслабљава га још више. Данила, човека Божјег, не може раслабити ни страдање ни раскош. Он оста исти у оба случаја; и у оба случаја он би подједнако весник Бога живог и јединог и видовити откривач Тајни Божјих. Он живљаше у раскоши царској, потом у јами лавовској. У оба та случаја он оста непромењен: у раскоши царској он пошћаше, а у лавовској јами не би гладан. Свога верног слугу награди Бог Свевишњи великим, великим даром пророчанства. Главни предмет његових прорицања јесте Христос Господ. Христос ће доћи и срушити идолопоклонство по свој земљи. Он ће напунити Собом сву земљу као никад нико од свих људи, обучених у тело. Он је тај коме ће се дати власт и слава и царство, да му служе сви народи и племена и језици. Велики пророк Божји Данил прорекао је и време, тачно време, доласка у свет Господа Исуса.

Како се морамо ми хришћани стидети овога Данила! Ми гледамо сва обећања у Христу испуњена, па ипак смо лабави у вери и христољубљу. А Данилу не беше све откривено што нама крштеним, па ипак он не одступи од Бога ниједанпут.

Господе Боже Данилов, укрепи нас, покај нас и помилуј. Теби слава и хвала вавек. Амин.

Meceчни календар

Дан Нови Стари Празник
уторак 01. јануар 18. децембар Свети мученик Бонифатије, Свети Григорије, Преподобни Илија Муромец пост
среда 02. јануар 19. децембар Свештеномученик Игњатије Богоносац, Свети Данило Ⅱ архиепископ српски пост
четвртак 03. јануар 20. децембар Света мученица Јулијана пост
петак 04. јануар 21. децембар Света великомученица Анастасија, Света мученица Теодотија пост
субота 05. јануар 22. децембар Туциндан, Свети Нифонт Чудотворац, Преподобни Наум Чудотворац Охридски пост
недеља 06. јануар 23. децембар БАДЊИ ДАН
понедељак 07. јануар 24. децембар БОЖИЋ - ХРИСТОВО РОЂЕЊЕ
уторак 08. јануар 25. децембар Сабор Пресвете Богородице
среда 09. јануар 26. децембар Свети првомученик Стефан, архиђакон
четвртак 10. јануар 27. децембар Светих двадесет хиљада мученика никомидијских
петак 11. јануар 28. децембар Светих четрнаест хиљада младенаца витлејемских
субота 12. јануар 29. децембар Света мученица Анисија
недеља 13. јануар 30. децембар Преподобна Меланија Римљанка и други
понедељак 14. јануар 31. децембар Обрезање Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа
уторак 15. јануар 01. јануар Преподобни Серафим Саровски и Свети Силвестар
среда 16. јануар 02. јануар Свети пророк Малахија и други
четвртак 17. јануар 03. јануар Сабор светих седамдесет апостола
петак 18. јануар 04. јануар Свети Теопемт и Теона - Крстовдан пост
субота 19. јануар 05. јануар Богојављење Господње
недеља 20. јануар 06. јануар Свети Јован Крститељ
понедељак 21. јануар 07. јануар Свети мученици Јулијан и Василиса
уторак 22. јануар 08. јануар Свети мученик Полиевкт и други
среда 23. јануар 09. јануар Свети Григорије епископ Ниски и други пост
четвртак 24. јануар 10. јануар Преподобни Теодосије Велики и други
петак 25. јануар 11. јануар Света мученица Татијана и други пост
субота 26. јануар 12. јануар Свети мученици Ермил и Стратоник
недеља 27. јануар 13. јануар СВЕТИ САВА - Први Српски Архиепископ
понедељак 28. јануар 14. јануар Преподобни Павле Тивејски
уторак 29. јануар 15. јануар Свети апостол Петар
среда 30. јануар 16. јануар Преподобни Антоније Велики пост
четвртак 31. јануар 17. јануар Свети Атанасије Велики, архиепископ александријски пост