

Истога дана, празник Светог архангела Гаврила свечано је прослављен и у древном манастиру Светих Архангела код Призрена, задужбини цара Душана, где је Свету Литургију служио архијерејски заменик отац Андреј, игуман манастира Црна Река, уз саслужење великог броја свештенослужитеља и присуство бројних верника. У својој надахнутој беседи, отац Андреј је указао на спасоносну улогу Светог архангела Гаврила у историји рода људског: „Онај који је донео људима вест о највећој победи у историји, о највећој победи у свим световима, није био нико други него онај кога данас прослављамо. Свети архангел Гаврило, чије име значи 'сила Божија', објавио је Пресветој Богородици да ће зачети од Духа Светога, и тако објавио целом човечанству да је Бог решио да постане човек, да уђе у време и простор, и да са нама подели све – осим греха." Он је додао да је сваки човек захваљујући архангелу Гаврилу који је обавестио човечанство, позван да постане син Божији. „Свако од нас је позван да постане син Божији. То је могуће само захваљујући оваплоћењу Христовом, које је Гаврило благовестио. Зато се и молимо молитвом коју нам је сам Господ оставио – молитвом Оче наш", нагласио је отац Андреј.
Кратко се верницима обратио и игуман Михајло који је изразио задовољство великим бројем светшеника који је служио литургију, као и због доласка великог броја народа. „Данас смо имали тај велики благослов, било је 23 свештеника и ђакона, да се окупимо и да прославимо славу. Празник је, место је овако како је, немамо ону Цркву која је видљива и која је грађевина и од зидова и од фресака, али ето имамо ову Цркву и грађевину која је сазидана од народа, од браће, сестара и деце, сви који су дошли са разних страна и њихово присуство, њихов боравак чини да се та Црква, иако не физички присутна, опет духовна види. Ваше присуство, доласци свих људи чини да су једноставно и ове светиње живе, да имамо народ, да има ко да упали свеће, да се помоли Богу и да Бог да снаге да опстанемо и останемо на нашој светој косовско-метохијској земљи", казао је игуман Михаило.
Након Свете литургије пререзани су славски колачи, а затим је приређен културно-уметнички програм. Овом духовном сабрању у Призрену присуствовали су верници из различитих крајева, сведочећи да светиње Косова и Метохије и даље живе и сабирају народ око живе вере и наде у Васкрслог Христа.