
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је на светом евхаристијском сабрању на празник Сретења Господњег, 15. фебруара 2024. године у манастиру Ваведење у Београду.
Његовој Светости саслуживало је свештенство и свештеномонаштво, у молитвеном присуству сестринства манастира и верног народа.
У архипастирској беседи, говорећи о данашњем празнику, Првојерарх Српске Православне Цркве је рекао да се данас радује читава васељена, радују се небо и земља, јер данас је дан радости. Како је и Духом Светим надахнути језикознавац назвао данашњи празник, назвао га је - Сретење, а Сретење долази из корена срећа. Дакле, данас је празник сусретања који је истовремено и празник дубоке, суштинске духовне среће, духовне радости, јер данас је после четрдесет дана од свог рођења Господ донет у храм и у њему - налази се сусрет неба и земље, у њему се сусрећу вечност и време, непролазност и пролазност, у њему се сусрећу Стари и Нови завет, у њему се сусрећу и постоје у једној личности Бог и човек.
Све што је човек од кад зна за себе желео, за чим је чезнуо, о чему је сањао, у шта је улагао напоре, све што је стварао, где год је остављао своје трагове, носило је у себи управо ту суштинску потребу људског бића, суштинску потребу човека да се сусретне са Богом и наравно та чежња и потреба наша, потреба човекова, с обзиром да није без основа, у исто време, с обзиром на то да све што може да постоји у човеку, да је то да издејствује сусрет са Богом, уколико Бог то неће. Али, ево Господ наш Исус Христос, најпре својим рођењем, а сада и у празнику Сретења показује да је љубављу, благодаћу својом одувек не само отворен за сусретање с нама људи, него се унапред среће, сусреће и постаје једно са нама. А за то, са наше стране неопходна је управо чежња, осећање потребе и наравно у складу са тим труд, оно што ми зовемо подвиг, рекао је Патријарх Порфирије.














* * *
Сретење Господње
ТВ Храм
У четрдесети дан по Рождеству донесе Пресвета Дева свог божанског Сина у храм јерусалимски да Га, сходно закону, посвети Богу и себе очисти (Левит. 12, 2—7; Исход. 12,2). Иако ни једно ни друго није било потребно, ипак Законодавац није хтео никако да се огреши о Свој Закон, који је Он био дао кроз Свога слугу и пророка Мојсеја. У то време држао је чреду у храму првосвештеник Захарија, отац Јована Претече. Он стави Деву Марију не на место за жене него на место за девојке у храму. Том приликом појаве се у храму две чудне личности: старац Симеон и Ана, кћи Фануилова. Праведни старац узе на руке своје Месију и рече: сад отпусти слугу Твојега, Господе, јер видјеше очи моје спасеније Твоје. Још рече Симеон за Христа Младенца: гле, овај лежи да многе обори и подигне у Израиљу. Ана пак која од младости служаше Богу у храму постом и молитвама, и сама познаде Месију, па прослави Бога и објави Јерусалимљанима о доласку Дугочеканога. А фарисеји, присутни у храму, који видеше и чуше све, срдити на Захарију што стави Деву Марију на место за девојке, доставише то цару Ироду. Уверен да је то Нови Цар, о коме су му звездари с Истока говорили, Ирод брзо посла да убију Исуса. Но у међувремену божанска породица беше већ измакла из града и упутила се у Мисир, по упутству ангела Божјег. Дан Сретења празнован је од самог почетка, но торжествено празновање овога дана установљено је нарочито 544. год. у време цара Јустинијана.