СРЕДА, 24. 6. 2026 - 16:00

Извор: TВ ХРАМ

Од екологије природе до менталне екологије

У организацији Одсека за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке, у Дому омладине у Београду, одржан је дискусиони панел “Од екологије природе до менталне екологије — шта све заиста загађује свет?”. Учешће у панелу узели су члан Синодског одбора за биоетику презвитер Драган Поповић, редовни професор Философског факултета у пензији проф. др Јован Мирић, главни и одговорни уредник Храм телевизије и Радија Слово љубве Сања Анђелковић Лубардић и модератор панела, координатор Одсека за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења АЕМ презвитер др Александар Милојков.

ТВ Храм

Током разговора, на иницијативу др Милојкова покренута су бројна питања о односу савременог човека према природи, друштву и самоме себи, а посебна пажња посвећена је појму „менталне екологије“ и начинима на које медији, дигитални простори и ријалити програми обликују данашњицу.
Сања Анђелковић Лубардић у излагању је, између осталог, рекла: “Кључна појам који ће нас сачувати у смислу колективне, личне, технолошке и менталне екологије је - достојанство. То је појам који смо заборавили, мера вредности коју више не користимо и често мешамо са гордошћу. А достојанство нас штити од многих лоших појава, али штити и друге од нас. Када бисмо имали израженију свест о колективном достојанству и поштовали све што нам је Бог дао сматрам да би екологија била мањи проблем.”

Учесници панела говорили су о односу човека и технологије, савремених етичких изазова, као и потребе за духовном, културном и психолошком хигијеном као предусловом здравог друштва.
Презвитер Драган Поповић у завршном обраћању је рекао: “Еколошка криза, оваква каква је данас, није ништа ново. Она постоји од када постоји човек, промењена је методологија и брзина којом ми уништавамо овај свет. Међутим, није човек господар овог света, него Бог. Ниједна еколошка катаклизма не може да се деси без Божијег допуштења. Ми чекамо васкрсење мртвих и преображај овога света, не можемо да утичемо на начин на који ће се он десити. Човек може да утиче једино на своју позицију у будућем свету. Требамо бити оптимистични јер је Господ тај који води главну реч.”

Снимак дискусионог панела “Од екологије природе до менталне екологије — шта све заиста загађује свет?” ускоро ћете имати прилику да гледате у целости на програму и званичном Јутјуб каналу Храм телевизије.

Повезане вести

Вести