СРЕДА, 30. 4. 2025 - 20:27

Извор: мисија.срб

Менторско предавање на тему предбрачног испита и обреда венчања

У уторак 29. aприла 2025. у 19 часова, у крипти храма Светог великомученика Пантелејмона у Миријеву, одржано је редовно стручно саветовање за свештенике Архиепископије београдско-карловачке који имају до три године службе, на тему „Практичне препоруке за предбрачни испит и обред венчања“. На предавању је било присутно око 25 свештенослужитеља, уз неколико старијих свештеника који су дошли да са њима поделе своја искуства.

После поздравног слова старешине храма, презвитера Јована Јефтенића, уводну реч је изнео презвитер др Оливер Суботић, Управник Мисионарског одељења АЕМ, који се захвалио старешини миријевског храма на срдачној добродошлици и позиву да се у крипти одржи ова врста менторског рада. У наставку је уследило веома садржајно уводно предавање које одржао протопрезвитер-ставрофор Вајо Јовић, кординатор Одсека за парохијску мисију Мисионарског одељења АЕМ.

Отац Вајо је дао кратак увод у тематику, да би у наставку изложио многе практичне препоруке на ову тему, углавном кроз своје лично искуство које проистиче из дугогодишњег опита. На самом почетку свог излагања, прота је посебан акценат ставио на значај темељне и одговорне припреме будућих супружника за Свету Тајну брака, истичући да је реч о важном пастирском задатку свештеника. Осврнуо се и на праксу молитвеног вршења предбрачног испита у самом храму, после којег би младенцима било представљено и како изгледа чин венчања. Уколико постоји могућност, о. Вајо је препоручио је да се будућим супружницима дарује молитвеник, Свето Писмо или пригодна духовна литература о браку.

Предавач је указао и на древну праксу савршавања Свете Тајне брака у оквиру Свете литургије, нагласивши да таквом чину треба да претходи адекватна припрема како супружника, тако и литургијске заједнице. За такве прилике је препоручио књигу издавачке куће „Светигора“ под називом Православни брак и породица – Света тајна љубави, у којој је чин венчања током Свете Литургије детаљно објашњен. Отац Вајо је нагласио и добру праксу да се младенци пре венчања исповеде и причесте, објашњавајући зашто је то важно за добар почетак брачног живота двоје хришћана.

У наставку предавања, прота Вајо Јовић се критички осврнуо на поједине неприкладне праксе које се, нажалост, понекад могу срести код неких свештеника приликом вршења обреда венчања. Истакао је да Свету Тајну не би требало оптерећивати непримереним додацима, већ да се треба држати текста прописаног у црквеном Требнику. Посебно је нагласио неопходност пастирског трпљења које свештенослужитељ мора показати у конкретним ситуацијама током савршавања чина венчања. Отац Вајо је упутио и савете како да се поступа у ванредним случајевима, као када младенци закасне, ако некоме од њих позли током обреда, ако један од супружника има физичка ограничења (попут ситуација у којима је један од супружника непокретан, има оштећен слух и томе слично). Осврнуо се и на поступање у ситуацијама уколико свештеник током савршавања чина дође у разна искушења, ако му се слоши и томе слично.

На уводно предавање протопрезвитера-ставрофора Ваја Јовића надовезао се презвитер др Оливер Суботић, изневши своја запажања и додатне препоруке у вези са темом. Отац Оливер је подсетио на конкретну праксу предбрачне катихезе у којој би се супружници током одређеног периода припремали за Свету Тајну брака и указао на потребу штампања пригодне сажете катихетске брошуре која би младенцима приближила православно поимање брака. О. Оливер је навео и неколико примера из свог пастирског искуства, која се тичу ванредних ситуација које се срећу када, примера ради, младенци и њихови гости забораве да треба потпуно трезни да се појаве на венчању и дао конкретне препоруке о поступању у сличним ситуацијама. Тада се мора задржати присебност и владати ситуацијом, при чему је о. Оливер истакао да је улога свештеника да одмерено, мудро и разборито поступа у таквим околностима да би одржала достојанственост чина, али и самих младенаца.

У дијалошки део предавања укључио се и протонамесник Стеван Вукић, старешина Храма Светог Александра Невског, делећи своја вишегодишња пастирска искуства и истичући потребу да се предбрачни испит не сведе искључиво на административни део, као што се то усталило, него да свештеници будуће супружнике темељно поуче светињи брака и одвоје им потребно време за разговор, најбоље у послеподневним часовима.

Уследила је жива размена мишљења са младим свештеницима, који су имали више занимљивих питања, која се тичу праксе: да ли постоји ситуација у којој се предбрачни испит опет обавља, на шта треба обратити пажњу када је реч о испитивању степена сродности, постоје ли правила о поступању у случајевима када су младенци недолично обучени током обреда, како поступати уколико будући брачници траже да се венчају током поста… Посебна тема се тицала књиге брачних правила, на коју је о. Вајо посебно скренуо пажњу.

Предавање и дијалошки део су укупно трајали око сат и по времена. Захваљујући залагању о. Јована Јефтенића, за све присутне свештенике било је припремљено пригодно послужење. Следеће менторско саветовање за младе свештенике Архиепископије је планирано крајем маја месеца 2025. године.

1-2-1024x771 5-1024x512 2-2-1024x576 4-2-1-1024x576

Повезане вести

Вести