СУБОТА, 10. 9. 2022 - 08:30

Извор: ТВ Храм

Патријарх Порфирије служио свету архијерејску Литургију у јасеновачком манастиру (ФОТО)

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је поводом централне прославе празника Светих новомученика Јасеновачких,  у суботу 10. септембра, свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.

ТВ Храм

Патријарху Порфирију саслуживали су  Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, Његово Вископреосвештенство Митрополит преспанско-пелагонијски г. Петар, Његово Високопреосвештенство Митрополит кумановско-осоговски г. Григорије и Пресосвећена господа епископи милешевски Атанасије, пакрачко-славонски Јован, ваљевски Исихије, захумско-херцеговачки и приморски Димитрије и хумски Јован, у молитвеном присуству принца Филипа и принцезе Данице Карађорђевић, српског члана Преседништва БиХ Милорада Додика, осталих високих званица и бројног верног народа.

У својој наданхнутој беседи након Светог Јеванђеља Његово Вископреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије рекао је да Јасеновац као највећа голгота, као највеће жртвено место српског народа у Другом Светском рату сабира у себи сва остала жртвена места од Јадовна до Чакора и Краљева и Крагујевца.

"Данас прослављамо Свете српске Новомученике овде у Јасеновцу, али знамо да су у Јасеновцу страдали и други народи, нарочито Јевреји и Роми, и према њиховим жртвама изражавамо
највеће поштовање. А откад је обновљен храм Светог Јована Крститеља у Јасеновцу, од тада и започе молитвено поштовање Светих Новомученика. Наравно и пре смо се молили Светим Новомученицима али тек са обновом храма било је јасно свима, да су се они већ тада пројавили што је Свети Архијерејски Сабор СПЦ касније само потврдио", додао је Митрополит Јоаникије.

Када је светопочивши патријарх српски Герман 1984. овде у Јасеновцу рекао "Праштамо, али не заборављамо", он је заправо то рекао из осећања присуства Светих Мученика на овоме жртвеноме и светоме месту. Ако је Господ њих већ прославио и пројавио, како онда да не отворимо своја срца за опроштај. А незаборав шта значи? То не значи да скупљамо гнев и мржљу за освету, не дао Бог, јер тако бисмо одбили милост Божију од себе и милост Светих Мученика, него негујемо литургијско прослављање и памћење и помињање. То је прави незаборав", надахнуто је поручио Митрополит Јоаникије.

"Данас се уздижемо у славу Светих Мученика и прослављајући их узносимо благодарност Богу и отварамо своја срца за љубав Божију, да нас она загреје и препороди."

Након свете Литургије положени су венци на споменик жртвама испред јасеновачког манастира који су подигли Руси, након чега је Патријарх српски Порфирије у пратњи архијереја посетио  српску школу из 1847. године у Јасеновцу где је заједно са српским чланом Преседништва БиХ Милорадом Додиком открио плочу посвећену обнови школе која се ради захваљујући средствима које је даровала Влада Републике Српске.

Код хумке у Спомен-подручју Јасеновац Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије освештао је славске дарове и преломио славски колач у спомен свих новомученика јасеноваких.

По благослову Његове Светости обратио се Епископ милешевски Атанасије рекавши да смо ми Хришћани позвани само да будемо са Христом у свему, не само када је неко благостање и када нам добро иде, него и када је тешко,  јер Господ наш рече ко хоће за мном да иде, нека се  одрекне себе, узме крст свој и иде за мном. Идући са Њиме ми смо увек успешни и победитељи.

"Како то људи страдају, а Небо се весели. Весели се зато што су успешно прошли цео пут Христов, од почетка до краја. И они су неумрли, они вечно живе, показујући тај успешни ход кроз живот на овим просторима", рекао је Епископ Атанасије.

***
У недељу, 11. септембра 2022. године, Његова Светост Патријарх г. Порфирије ће посетити место Медак у Лици, где ће заједно са надлежним Епископом горњокарловачким, Преосвећеним г. Герасимом, у древном манастиру Усековања главе Светог Јована Крститеља служити свету архијерејску Литургију, а затим и помен невиним цивилним жртвама и ратним заробљеницима пострадалим у нападу хрватске војске на Медачки џеп септембра 1993. године.

Током напада на српска подвелебитска села од 9. до 17. септембра 1993. године, после окрутног злостављања и масакрирања, убијено је 88 цивила и ратних заробљеника, спаљене су, порушене и опљачкане њихове куће и друга имовина.
 

ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм

Повезане вести

Вести