Црквени календар за среду 04. 09. 2019.

Свети мученик Агатоник; свети свештеномученик Горазд Чешки

Свети мученици Агатоник, Зотик и прочи с њима

Свети Агатоник беше грађанин никомидијски и хришћанин по вери. Са великим усрђем одвраћаше он Јелине од идолопоклонства и поучаваше их вери истинитој. По наређењу цара Максимијана намесник царски љуто гоњаше хришћане. При том гоњењу ухвате светог Зотика у неком месту Карпину, распу на крст његове ученике, а Зотика доведе у Никомидију, где ухвати и веза још и светог Агатоника, Принкипса, Теопрепија (Боголепа), Акиндина, Северијана, Зенона и друге многе. Чврсто везане све поведе у Византију, но успут помреше од рана и изнемоглости свети Зотик, Теопрепије и Акиндин. Близу Халкидона убише светог Северијана, а Агатоник са осталима би преведен у Тракију, у место Силимврију, где после мучења пред самим царем беху мачем посечени и пређоше у живот вечни и у радост Господа свога.

Тропар (глас 4):

Мученици Твоји Господе, у страдању своме су примили непропадљиви венац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље победише, а разорише и немоћну дрскост демона: Њиховим молитвама спаси душе наше.

Света мученица Евлалија

У време страшних гоњења на хришћане у Шпанији беше нека девица Евлалија, рођена од хришћанских родитеља, у месту званом Варкинон. Сва предана Христу као Женику своме, сва удубљена у Свето Писмо, она се вежбаше истрајно у драговољним подвизима тела и духа. Када мучитељ Дакијан немилосно убијаше хришћане по Шпанији, па дође и у Варкинон, Евлалија се искраде ноћу од својих родитеља, изађе пред мучитеља, и пред многим народом изобличи га за убијање невиних људи, ружећи уз то мртве идоле и исповедајући јавно веру своју у Христа Господа живога. Разјарени Дакијан нареди, да је обнаже и туку штаповима. Но девица света изјави, да не осећа болове у мукама за Христа свога. Тада је мучитељ крстообразно привеза за дрво и нареди, да јој тело свећама пале. Упита је мучитељ где је њен Христос да је сад спасе? А Евлалија одговори: „овде је са мном, али ти не можеш да Га видиш због нечистоте твоје". У великим мукама предаде Евлалија дух свој Богу. И када издахну видеше људи голуба бела где излази изуста њених. У том паде изненадно снег и покри наго тело мученице као белом хаљином. Трећег дана дође св. Феликс и жалобно плакаше пред висећим телом Евлалије. И на мртвом лицу светитељке појави се осмејак. Родитељи њени дођоше и заједно са осталим хришћанима чесно сахранише тело свете девице. Пострада за Господа свога и пређе у вечну радост почетком IV столећа.

Света мученица Антуса, и прочи с њом.

Ћерка богатих но незнабожниx родитеља из Селевкије у Сирији. Сазнав за Христа Антуса свим срцем поверова у Њега, и тајно се упути епископу Атанасију, који је крсти. При њеном крштењу ангели се Божји јавише. По том се упути Антуса у пустињу на подвиг, јер несмеде се ни враћати више родитељима својим. У пустињи се подвизаваше 23 године. У молитви Богу она предаде душу Богу клечећи на једном камену, под којим завешта да буде сахрањена. Епископ Атанасије и двојица слугу Антусиних: Харисим и Неофит, бише по том посечени због вере у Христа, у време цара Валеријана, око 257 год. Чесно сви пострадаше и венцима се увенчаше.

Свети свештеномученик Горазд, епископ чешки

Рођен 26. маја 1879. године. После завршеног Богословског факултета у Оломоуцу 1902. године рукоположен у Римокатоличкој цркви у чин презвитера. У једном јаком покрету повратка Чеха у Православље, Маћеј Павлик се обраћа Светом архијерејском синоду Српске православне цркве с молбом да га прими под своју јурисдикцију. Он је ово учинио због тога што је до распада Аустроуграске 1918. г. духовно старање о православнима у Чешкој водио епископ задарски. Замонашен је у манастиру Крушедолу 21. септембра 1921. године и добио име Горазд. Патријарх Димитрије га је рукоположио у чин епископа 25. септембра исте године. Био је веома активан на организовању своје епархије. Епископ Горазд је 28. октобра 1938. године упутио свим поглаварима православних цркава, једну посланицу и позвао целу светску јавност у помоћ. Немци су га тада добро запамтили. Чешки родољуби-падобранци, су долетели из Енглеске и извршили атентат на Рајнхарда Хјадриха у Прагу, нашли су склониште у крипти православног катедралног храма светих Ћирила и Методија у Прагу. Гестапо је сазнао улогу епископа Горазда, кога су ухапсили са сарадницима. После великих мучења осуђен је на стрељање 3. септембра, а сутрадан 4. септембра 1942. године стрељали су га Немаци у прашком предграђу Кобилиси, а потом спалили у прашком крематоријуму. Тог дана Немци су забранили рад Православне цркве у Чехословачкој, а њену имовину су конфисковали.

Бела Божја голубица, 
И Христова мученица, 
Евлалија муке жели, 
Да мукама дух убели. 
Шта је тело? слабо грне, 
Кад из њега душа пр'не, 
Прах се враћа праху своме, 
Душа свету ангелскоме. 
Евлалија Христа носи, 
Без уздаха муке сноси, 
Муке сноси, Бога моли, 
Мучитељу да одоли. 
И одоли голубица, 
И победи мученица. 
Тело њено израњено, 
Белим снегом покривено, 
Душа - голуб из ње лети, 
Створитељу свом узлети, 
На мртвоме лицу њеном, 
Белим снегом покривеном, 
Гле осмеха победнице, 
Гле осмеха осветнице! 
Осмехом се осветила 
И нов живот објавила. 
Молитвама Евлалије 
И нас Бог да помилује! 

РАСУЂИВАЊЕ

Кад се човек једном истински покаје, не треба више да мисли о гресима учињеним, да не би опет згрешио. Св. Антоније саветује: „Чувај се, да се ум твој не оскврни сећањем пређашњих грехова, и да се у теби не обнови осећање тих грехова". Опет на другом месту вели: „не утврђуј у души својој раније учињене грехове размишљањем о њима, да се они не понове у теби. Буди уверен, да су ти они опроштени од онога времена, када си предао себе Богу и покајању. И у то не сумњај." За св. Амона говорили су, да је он био достигао такво савршенство, да од многе благости није знао више да постоји зло. Кад су га питали, какав је то тесный и прискорбный путь, он одговори: „то је обуздање својих помисли и одсечење сопствених жеља ради испуњења воље Божје". Ко обуздава грешне помисли, тај не мисли ни о својим ни о туђим гресима, и ни о чем трулежном, ни о чем земаљском. Ум је таквога човека непрестано на небу, где нема зла. Тако постепено и у њему нестаје зла, чак и у мислима. 

СОЗЕРЦАЊЕ

Да созерцавам чудесну Божју помоћ Давиду (I Сам. 19), и то: 
1. како Давид удараше у харфу пред Саулом; 
2. како зли дух нападе на Саула, и Саул се баци копљем да убије Давида; 
3. како Саул не погоди Давида на најближем растојању. 

БЕСЕДА

о пророчанству чудеса Христових 
Тада ће се отворити очи слијепима, и 
уши глухима отвориће се. Тада ће 
хромац скакати као јелен, и језик 
нијемога пјеваће (Иса. 35, 5 - 6).

 
Ходите, браћо, да се надивимо сили Бога нашега живога, који отвори очи смртну човеку, да види у превеликој даљини времена оно што ће се збити. И још како да види: до у саме појединости, као да је сам тај пророк био апостол Христов, и ходио с Христом Господом, и гледао чудо за чудом, како Он слепима даје вид, и глухима слух, и хромима здравље ногу, и немима глас и говор. Када Јован Крститељ из тамнице посла ученике своје да питају Христа: јеси ли ти онај што ће доћи? Господ Христос одговори им речима свога пророка Исаије: идите и кажите Јовану што чујете и видите, слијепи прогледају и хроми ходе, губави се чисте и глухи чују, мртви устају (Мат. 11). 
Погледајте, како је дивно стројио Господ спасење наше! Оно што је преко пророка Својих о Себи прорекао, оно је Он и испунио. Пророк је негда говорио Његове речи внушене Духом Светим, а сада Он говори речи Свога пророка. Негда се пророк позивао на Њега, а сад Он на пророка. Да покаже тиме, да и кад говори Своје речи и кад говори пророкове речи, увек говори само Своје. Да покаже, да је и онда Он говорио а не пророк, и сада Он говори, а не неко други. И да оправда пророка Свога, као верног слугу Свога, те да нико не може рећи: пророк је лажно говорио. И тако пророци служише слави Христа Господа и Христос Господ прослави пророке Своје, истините слуге Своје. 
О Господе Исусе, прослављени од слугу Својих и прославитељу слугу Својих, помози и нама, да речју, и делом и мислима послужимо величанственој слави имена Твојега. Теби слава и хвала вавек. Амин.

Meceчни календар

Дан Нови Стари Празник
недеља 01. септембар 18. август Свети мученик Андреј Стратилат
понедељак 02. септембар 19. август Свети пророк Самуило; свештеномученик Филип Ираклијски
уторак 03. септембар 20. август Св. апостол Тадеј; св. муч. Васа са децом; св. муч. Рафаило Шишатовачки
среда 04. септембар 21. август Свети мученик Агатоник; свети свештеномученик Горазд Чешки
четвртак 05. септембар 22. август Свети Свештеномученик Иринеј; Свети мученик Луп (Оданије Успенија)
петак 06. септембар 23. август Свети Свештеномученик Евтихије; Света мученица Сира пост
субота 07. септембар 24. август Пренос моштију Св. апостола Вартоломеја; Свети апостол Тит
недеља 08. септембар 25. август Свети мученици Адријан и Наталија
понедељак 09. септембар 26. август Преподобни Пимен Велики
уторак 10. септембар 27. август Преподобни Мојсеј Мурин; Преподобни Сава Псковски
среда 11. септембар 28. август +++ УСЕКОВАЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА пост
четвртак 12. септембар 29. август Пренос моштију Светог Александра Невског; Свети Кирило, Никон и Макарије
петак 13. септембар 30. август Полагање појаса Пресвете Богородице; Св. мученици Јасеновачки пост
субота 14. септембар 31. август Преподобни Симеон Столпник - Црквена Нова година
недеља 15. септембар 01. септембар Свети мученик Мамант; Свети Јован Посник; Сабор српских светитеља
понедељак 16. септембар 02. септембар Свети Свештмученик Антим; Свети Јоаникије, Први Патријарх Српски
четвртак 19. септембар 05. септембар Чудо Светог архангела Михаила; Свети мученик Евдоксије
петак 20. септембар 06. септембар Свети мученик Созонт (Претпразништво Рођења Пресвете Богородице) пост
субота 21. септембар 07. септембар +++ РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - МАЛА ГОСПОЈИНА
недеља 22. септембар 08. септембар Свети праведни Јоаким и Ана
понедељак 23. септембар 09. септембар Свете мученице Минодора, Митродора и Нимфодора
уторак 24. септембар 10. септембар Преподобна Теодора; Преподобни Сергије и Герман
среда 25. септембар 11. септембар Св. Свештеномученик Автоном (Оданије Рођења Пресвете Богородице) пост
четвртак 26. септембар 12. септембар Свети Свештеномученик Корнилије (Претпразништво Воздвижења)
петак 27. септембар 13. септембар +++ ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА - КРСТОВДАН пост
субота 28. септембар 14. септембар Свети великомученик Никита; Свети Јосиф Темишварски
недеља 29. септембар 15. септембар Преподобни Доротеј; Свети Кипријан; Св. великомуч. Јефимија
понедељак 30. септембар 16. септембар Свете мученице Вера, Нада и Љубав и мајка им Софија